Írországi információk és élmények - magyarul

Alien – a homemaker
- avagy egy feleség sirámai Írországból -


Augusztus – hőség és búbánat

Az augusztus mindjárt egy hosszú hétvégével kezdődött, amit West-Corkban akartunk tölteni. Ki is néztem két olyan szállást, ami a választott településhez közel feküdt. De bizony hiába hívtam őket: ezeket a remek, tengerparti helyeket már hónapokkal előbb lefoglalták a szemfüles látogatók. Kezdtem sejteni, hogy a homokos tengerpartra néző szobából nem lesz semmi. Egyre távolabbi helyeken keresgéltem a (célfalutól, Crookhaven-től) nyugatra és északra, míg végül Glengariff-ban, egy lemondásnak hála kaptam szobát két éjszakára. Utunkról a beszámoló majd a többnapos túrák között lesz olvasható (ha egyszer ráveszem magam, s leírom).

* * *

Az augusztus nekünk főleg a Baraka utazási iroda látogatása miatt volt nevezetes. (Róluk már korábban írtam, ír útjuk szervezésekor barátkoztunk össze két túravezetőjükkel, Csillával és Cinivel). Buzgón készültem a nekik ígért városnézésre, napokig magoltam az évszámokat, keresgéltem az érdekes történeteket, amelyek nem szerepelnek az ismertebb útikönyvekben sem, s készültem arra, hogy majd igen részletesen mesélek nekik Írországról. S egészen a találkozásunkig simán ment az útjuk: mindössze egyszer láttak esőt, végig sütött a nap, remekül érezték magukat a szokatlanul szép ír nyárban – aztán eljött a dublini városnézés napja, s a buszuk a városba jövet lerobbant a szállásadó Glendalough, és a közeli Roundwood faluja között. Hiába vártam rájuk a megadott találkozóhelyen, csak telefonhívás jött: a busz tönkrement, itt vannak az út szélén, tudunk-e pár céget, ahol buszt bérelhetnének? A telefonkönyvből kidiktált címek/telszámok segítségével ők buszt szereztek, mi pedig leautóztunk eléjük Roundwood-ba. Ott a másik buszra várakozva igyekeztem megválaszolni a kérdéseiket, addig Levente Cinivel, az egyik vezetővel elugrott egy közeli garázsba, ahol a garázs tulajdonosa nagyon készségesen segített: beszerezték nekik a buszhoz szükséges alkatrészt (szűrőt), bevontatták a buszt a garázsba, addig mi várost néztünk a csoporttal. Cini egy üveg Tokajival ment vissza később a garázstulajdonoshoz, remélhetőleg azóta már meg is itták a jóféle bort.
A városnézés egészen jól sikerült. Először is, amitől legjobban tartottam – a magyar sofőr navigálása Dublin meglehetősen sajátságos forgalmában –, már nem volt probléma többé: az ír sofőr ismert minden helyet, utat, kerülőt. Ugyan az uram nagy ötlete, miszerint legyen nálam egy feltűnő léggömb, hogy a csoport ne veszítsen el, kicsit visszaütött, mert fújt a szél, s hol az utánam jövők, hol az én arcomba csapta a léggömböt. Sebaj, legközelebb pálcára kötöm, úgy nem kell magasra tartott kézzel járkálni.
Azt hiszem, tetszett az utazóknak Dublin. A szokásos kört tettük meg: a híres terek a György-korabeli házakkal, a Phoenix-park, csak röviden, buszból inkább, aztán a Szt. Patrick, majd gyalog a viking múltat rejtő kis terecskéhez, aztán a Christchurch katedrális, végig gyalog a Dame street-en, a Tirnity College-hoz, s onnan ki-ki kedve szerint ment megnézni a Kells-i Bibliát, vagy a város egyéb nevezetességeit. A hivatalos túra végeztével mi Ciniékkel elmentünk enni, majd egy boltba, ahol Cini túrázóknak való holmikat akart nézni. Útközben találkoztunk a csoport pár tagjával, akik a híres The Kitchen klubot keresték, amely arról nevezetes, hogy Bono és Edge hoteljének, a Clarence-nek az oldalában van. Leírhatatlan csalódással vették tudomásul, hogy a helyet mindössze egy szerény ajtó, és a bejárat fölé halványan bevésett The Kitchen felirat jelzi. Mindenesetre elkészült az ottjártukat igazoló fotó…
Azt hiszem, elégedettek voltak velem, mert az írországi hosszú hétvégére is felkértek városnézésre. Sőt, mind a 4 napra el akartak hívni, de időközben mi programot szerveztünk vidékre (lásd szeptemberi beszámoló). Sebaj, majd legközelebb, de ha minden igaz, a városnézésen ott leszek. Az utasoktól csak annyi visszajelzés jött, hogy „aranyos” volt a városnézés – alighanem a hosszúra sikeredett, néha befejezetlenül maradt körmondataim, és a léggömbbel való idétlenkedésem váltotta ki belőlük ezt a kritikát. S megkérdezte egyikük, hogy „bölcsész” vagyok-e… Nem tudtam, hogy ez elismerés akart-e lenni, vagy éppen ellenkezőleg… Ahhoz képest, hogy mindjárt az első, az oktatásra vonatkozó kérdésükkel megfogtak, egészen jól ment. Az út végén bementünk egy boltba, s hamar vennem kellett egy új pólót, mert a szép ünnepi ingem bizony alaposan rátapadt a hátamra… :-)

* * *

Augusztusban meglátogattuk Észak-Írországban, pontosabban Carrickfergus-ban Csiperke Pannit. Neki ugyan nem ez a valódi neve, de nem hatalmazott fel rá, hogy azt itt megadjam. Ő au-pair egy skót katonánál, aki Észak-Írországban állomásozik, egy Aldergrove nevű katonai telepen. (Ami annyira titkos, hogy a térképen csak egy pontként van feltüntetve, az odavezető utak már nem. :-)) Mivel a katona gyerekei a nyarat az elvált anyjukkal töltötték, Csiperke Panni addig ideiglenesen egy másik családnál dolgozott, s így történt, hogy Carrickfergus-ban találkoztunk. Remek, szinte már-már forró nyári nap volt, a kellemes ebéd után sétáltunk a vár melletti mólón, bámultuk a tengert, fényképeztünk, kifaggattuk őt az északír mindennapokról, a családról… Kellemes ember, igazán jó volt beszélgetni, de amíg később nem biztosított az ellenkezőjéről, azt hittem, kissé idétlen viselkedésünkkel sikerült elijesztenünk. De nem, azóta is írunk egymásnak, s már bejelentkeztünk, hogy meglátogatjuk a táborban – ha beengednek -, s majd ő is jön Dublinba.

* * *

A hússzállító, Enda, akiről már írtam, augusztus 11-én tartotta az esküvőjét Rómában. Még pápai áldásban is részesültek, ők, és még pár másik friss házas. Olyan izgalommal készült rá, valahányszor jött, mindig emlegette: na, már csak ennyi és ennyi nap van hátra. Ugrattuk mindig, hogy most majd „bekötik” a fejét, nem lesz ám lazaság, fogni fogja az asszony – valójában már több éve együtt élnek, vagy egy 4 éves lányuk, akit sajnos, nem vihettek az esküvőre, mert nem lett volna senki, aki rajta tartja a szemét a gyereken. Csináltam nekik fehér cukormázzal bevont szíveket, beraktam fehér dobozba, szalaggal átkötve, a lányokkal írtunk kártyát hozzá, s szerény nászajándékként átadtuk, meg volt lepve alaposan… Aztán hozott rengeteg fényképet, a felesége hosszú, igazán mutatós fehér ruhában, óriási fehér virágcsokorral, Enda is kiöltözve, ünnepélyes kifejezéssel az arcán, sosem láttuk még ilyen komolynak. Büszkén mutogatta a képeket, de nem volt szabad kézbe vennünk őket, csak messziről, hiába mostunk kezet, ígértük, hogy vigyázunk, de erősködött, hogy nem, nem, ma viszi őket keretezni, félig viccesen, félig komolyan mondta, hogy baj lesz, ha valamelyik „deli woman” ragacsos ujjakkal összekeni a páratlan fotókat, megöli a neje…

* * *

Nemcsak vigyorgás és napsütés volt ebben a hónapban, hanem búcsúzás és némi bánat is: augusztusban utazott el innen Bogi, aki ösztöndíjasként töltött itt egy évet az University College of Dublin diákjaként. Igen összebarátkoztunk, nehéz volt az elválás… Az utolsó hétvégén az Usher Garden-be mentünk, vagyis csak mentünk volna, de délután, mire odaértünk, már be volt zárva. Puff neki, hiszen ide nem tudott még eljutni korábban, és amit lehetett, még meg akart nézni a távozása előtt. Hogy a kudarcot enyhítsük, elmentünk a közelben lévő, szívemnek igen kedves étterembe, amely egy vidéki fogadó: a Hunter’s hotel. Öt generáció óta ugyanaz a család felügyel a fogadóra, és a hozzá tartozó étteremre. Folyóparton, öreg tisztafák mellett áll, csodás kertje van, ahová – miután kiderült, hogy az ebédidőről lekéstünk -, egy sör erejéig ki is ültünk. Levente kissé morcosan papírrepülőt hajtogatott a menüből, mi pedig Bogival röhögcséltünk, hogy mennyire nem tudunk viselkedni ezen a pompás, általa Jane Austen-inek titulált helyen, s szinte hisztérikusan fel voltunk dobva a ténytől, hogy aznap valahogy semmi sem jön össze… S akkor odalépett hozzánk egy szőke lány, s megérdeklődte, hogy csak nem magyarok vagyunk-e? Mit mondjak, azt sem tudtam, mit csináljak zavaromban, az összes idétlenkedésünknek fültanúja lehetett, kapkodva próbáltuk elrejteni a megviselt menüt az asztal alatt, s gyorsan innivalót kértünk. Kiderült, hogy szakmai gyakorlaton van itt, s kissé csalódott, mert ő hotel management-et akart tanulni, a fogadóban pedig pincérnőként dolgoztatják…
Zavart bennünket, hogy Bogi utolsó hétvégéje ilyen rosszra sikeredik, ezért megegyeztünk, hogy másnap ismét lejövünk a kertbe, de korábban, s utána ebédelünk a fogadóban. Lefoglaltam az asztalt, meghagytam a címünket a lánynak, ha esetleg valamire szüksége volna, aztán irány Dublin. Másnap pedig a kert és a remek ebéd. Jól sikerült, az idő is kegyes volt velünk. Megmutattam Boginak a fogadó ablakába vésett magyar nevet 1956-os dátummal, megnéztük a kertet, elkattintottuk az utolsó fotókat, beszélgettünk a jövőről… Bogi aggódott, hogy milyen lesz otthon a légkör, szívesen maradt volna még, sok ismerősre, barátra tett szert a diákok között, ígérte, hogy amint lehet, ismét ellátogat Írországba, decemberben diplomaosztó ünnepség, talán arra ki tud jönni…

S aztán alig utazott el, ismét vendégeink jöttek, Levente egy régi osztálytársa, velük sokat autózott a környéken. Newgrange, Glendalough, Sally Gap, vízesés – minden sorra került, amit egy-egy délelőttbe bele lehetett szorítani. Míg ő túrázott a vendégekkel, én dolgoztam, vagy buzgólkodtam a piacon, ugyanis egyik szombaton dupla piacot tartottunk: a mellettünk lévő faluban, Stepaside-ban ún. „fun fair” volt, amolyan mini vásár, lovaspóló bemutatóval, számos árus eljött, minket is meghívtak. Az egészet azért tartották Stepaside lakói, hogy felhívják a lakosság figyelmét: a rögbipálya és a körülötte lévő mezők területét építési területnek akarják minősíteni, és házsorokat akarnak rá emelni. Alá is írtam a tiltakozó levelet, csak most a környéken 3 új telep épül, lassan már nem lesz egy talpalatnyi zöld folt a környéken. A kertünkből még hétvégén is mást sem lehet hallani, mint a mellettünk készülő lakópark félig elkészült házai körül buzgólkodó munkagépek zaját, éjjelente hatalmas lámpák világítják meg a területet, elnyomva a holdfényt, s mezők helyett már építési területre láthatunk az emeleti ablakból… Kell a fenének még egy telep, hová járnak akkor a fiúk rögbizni, focizni??
Egy hosszú fedett asztalsorra pakolhattuk ki a holmijainkat, annyian voltunk, hogy alig fértünk el. Vittem én is sütiket bőven, sajnos, nem sok fogyott, 8 zacskónyit adtam el. Morogtak is az árusok, hogy nagyobb reklámot is csinálhattak volna a fun fair-nek, ugyanis egy eldugott rögbipályán volt, s az odavezető úton csak egy aprócska, A4-es méretű tábla jelezte, hogy na, errefelé van a rendezvény. Nagyszerű idő volt, ilyen nyár nem volt már régóta, izzadtunk, jártunk egyfolytában hűtött üdítőkért az árushoz, s pihegve üldögéltünk a sátor árnyékában. A lovaspóló bemutató nagyon tetszett – még nem tudom, milyenek lettek a készített diák -, rengeteg gyerek volt, de nem elég vevő. Egyedül Bella, a lekvárfőzőnk csinált nagy üzletet, de hát az ő lekvárjai mindig nagy sikert aratnak.. Egy angol fickó felvásárolta az összes damson lekvárját, mondván, ilyet a boltban nem talál, milyen szerencse, hogy eljött a rokonokkal erre a fun fair-re… Közben a sütijeimet alaposan szemügyre vette egy nő, aki a Roundwood-i piac tagja, s megkérdezte, nem akarok-e oda is szállítani, mert az ilyen cukormázas sütikre náluk lenne kereslet. Átgondoltam alaposan a dolgot, le is mentünk egy vasárnap meglátogatni a piacot, de őszintén szólva, nem akarom elveszíteni a szabad vasárnapjaimat… Nem mondom, ha a piacozás jelentené az egyetlen bevételemet, s nem lenne a bolti munka, talán, de így nem. Azért hízelgett az érdeklődése… Öcsém szerint igazán bele kellene vágnom, a McDonalds is így kezdte valamikor.

 

Következő írás